Start / Aktualności / I Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu. FOTOSPRINT 2015 – start 3 października 2015 – rejestracja już teraz !
I Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu. FOTOSPRINT 2015 – start 3 października 2015 – rejestracja już teraz !

I Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu. FOTOSPRINT 2015 – start 3 października 2015 – rejestracja już teraz !

Drodzy miłośnicy fotografii z całej Polski (i nie tylko 🙂),

 

Zapraszamy Was serdecznie do udziału w nowatorskim projekcie „I Otwartych Mistrzostw Częstochowy w Fotografowaniu – FOTOSPRINT 2015” organizowanych przez Fundację Festiwal Sztuki Fotoreportażu:


Termin: 3 października 2015r
Miejsce:  Start 3 października godz. 10.00 w Częstochowie na pl. Dr Biegańskiego, Finał  godz. 19.00 w „Pubie Sportowym Stacherczak”, al. Kościuszki 1, Częstochowa
Kapituła konkursowa: Maciej Nabrdalik, Maciej Moskwa, (?)
Nagrody: aparaty fotograficzne ufundowane przez Nikon Polska

Formuła: nowatorska, jednodniowa, sportowa, dynamiczna

Sławy polskiej fotografii, zaskakujący temat, niebanalna sportowa formuła, cenne nagrody i praktyczna wiedza – tego nie powinno zabraknąć także podczas I Otwartych Mistrzostw Częstochowy w Fotografowaniu „Fotosprint 2015”. Konkursów fotograficznych w Polsce jest wiele, ale chcemy, żeby ten właśnie w szczególny sposób zapadł w pamięć odbiorców.

Po sukcesach konkursów „Fotomaraton 2013” i „Fotomaraton 2014” oraz tegorocznego projektu „Fotograficznych Wtorków” w Częstochowie, wzmocnieni  o nowych, uznanych w środowisku, członków zarządu i rady Fundacji, postanowiliśmy w tym roku zmienić nieco formułę, na jeszcze bardziej „sportową”,ai zarazem uwzględnić uwagi zgłaszane przez uczestników poprzednich edycji „Fotomaratonu”. Postaramy się, aby ta formuła była jak najciekawsza i jak najbardziej dynamiczna. I edycja konkursu „Fotosprint 2015” odbędzie się 3 października 2015 w Częstochowie.

W Jury konkursu zasiądą:

Maciek Nabrdalik (jedyny Polak pracujący dla jednej z najlepszych na świecie prestiżowej amerykańskiej agencji fotograficznej „VII Photo”, wielokrotnie nagradzany w najbardziej prestiżowych światowych konkursach),

Maciek Moskwa (członek kolektywu „Testigo Documentary”, laureat m. inn. Grand Prix Grand Press Photo 2015, Grand Prix BZ WBK Press Photo 2014),

oraz być może jeszcze ktoś ważny, ale to na razie tajemnica J

Organizatorem Konkursu jest „Fundacja Festiwal Sztuki Fotoreportażu”.

Projekt dofinansowany przez: Urząd Miasta Częstochowa * Mecenas Konkursu: „Nikon Polska” * Sponsorzy: „Mokate S.A.” , „Wodociągi Częstochowskie”, „MPK Częstochowa” * Partnerzy: „Pub Sportowy Stacherczak”, „OPK Gaude Mater”, „Foto-Plus”, „Jurassic Photo Team”

Patronat honorowy: Prezydent Miasta Częstochowa Krzysztof Matyjaszczyk

„I Otwarte Mistrzostwa Częstochowy w Fotografowaniu. Fotosprint 2015” to wyjątkowy, pionierski projekt z uatrakcyjnioną formułą. Jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć odbywających się w ramach przygotowań do  Festiwalu Sztuki Fotoreportażu, głównego celu naszej Fundacji.

Nowości będzie parę. Po pierwsze będzie to konkurs jednodniowy. Po drugie do konkursu zgłosimy tym razem tylko jedno zdjęcie, wybrane z pośród tych zrobionych po starcie i ogłoszeniu tematu. Po trzecie podczas finału pokazane będą wszystkie dopuszczone zdjęcia i ich ocena będzie publiczna z udziałem publiczności. Po czwarte finał konkursu będzie miał dynamiczną formę turniejową.

Podobnie, jak w ubiegłych latach, liczymy, że uczestnicy konkursu zaproponują nam  inne spojrzenie na rzeczy powszechnie znane, zgodnie z maksymą Davida duChemina „Fotografując, staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył”, że uda się im uwiecznić  „decydujący moment” wg. słynnej koncepcji Henri Cartier Bressona.

Dla kogo jest „Fotosprint”?

Fotografować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej… Te najlepsze fotografie nie są jednak zasługą doskonałego aparatu, a tego, kto za nim stoi. Wyobraźni, wrażliwości, wyczucia i dobrego kadru nie zastąpi żaden sprzęt. Wydarzenie skierowane jest zatem do wszystkich, którym fotografia u jest szczególnie bliska: zarówno do profesjonalnych fotografów, jak i pasjonatów tej pięknej sztuki utrwalania chwili. Konkurs jest dobrą okazją do doskonalenia swojego warsztatu, a jednocześnie – źródłem inspiracji i pomysłów, co w pracy zawodowych fotoreporterów, jak i hobbystów jest cenne.

O co chodzi w konkursie?

Konkurs będzie się dziać „tu i teraz”, zatem nie polega na przesyłaniu gotowych już fotografii. Zadaniem uczestników będzie wykonanie tylko jednego zdjęcia (wybranego oczywiście spośród wszystkich, zrobionych podczas zawodów), nawiązującego tematycznie głównego tematu Konkursu, który do momentu startu pozostanie tajemnicą. Na realizację zadania przewidziano 6 godzin dnia konkursowego. Temat główny zostanie ogłoszony na starcie „Fotosprintu” (3. października b.r., godz. 10.00, Plac Biegańskiego obok Ratusza w Częstochowie ). Finał odbędzie się tego samego dnia w godzinach wieczornych, w sprawdzonym miejscu, adekwatnym do jego sportowego charakteru, „Pubie Sportowym Stacherczak” (podziemia DH Schott, al. Kościuszki 1, w niedalekiej odległości od miejsca startu). Podczas finału nastąpi publiczny i turniejowy wybór najlepszych  zdjęć i ogłoszenie wyników. W Jury zasiądą takie sławy fotoreportażu a obrady zostaną przeprowadzane publicznie, przybierając formę warsztatów fotograficznych.

Na Mistrza Częstochowy w Fotografowaniu, Pierwszego i Drugiego V-ce Mistrza czekają cenne nagrody – aparaty fotograficzne od Nikon Polska.

Po zakończeniu części konkursowej przewidziane jest spotkanie z członkami Kapituły i prezentacja ich prac.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Aby wziąć udział w konkursie, należy najpóźniej na dzień przed startem wypełnić prosty formularz rejestracyjny, dostępny w formie elektronicznej na stronie internetowej organizatora, a także dokonać opłaty rejestracyjnej w wysokości 10 zł (w przypadku, jeśli wpłata nastąpi do 30 września 2015) lub 15 zł jeśli wpłata nastąpi po 30. września lub w dniu startu. W przypadku osoby niepełnoletniej potrzebne będzie jeszcze wypełnienie krótkiego formularza. Na start wystarczy zabrać ze sobą cyfrowy aparat fotograficzny z pustą kartę pamięci oraz… wyobraźnię, kreatywność i dobre pomysły na ujęcia.

Więcej szczegółów, regulamin oraz rejestracja na stronie:

http://festiwalsztukifotoreportazu.org/rejestracja

lub  http://fotosprint.org

Polubcie nas też na profilu Fundacji: https://www.facebook.com/fundacjafotoreportazu 🙂

Serdecznie zapraszamy!

Zarząd Fundacji Festiwal Sztuki Fotoreportażu

FOTOSPRINT - plakat A4.cdr

Skomentuj

Twój email nie będzie opublikowany.Oznaczone pola sa wymagane *

*

Przewiń do góry