Start / Aktualności / Grand Press Photo 2016 rozstrzygnięte !
Grand Press Photo 2016 rozstrzygnięte !

Grand Press Photo 2016 rozstrzygnięte !

W czwartek 5 maja br. na gali finałowej Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2016 poznaliśmy laureatów tegorocznego konkursu. Gala odbyła się o godz. 19.30 w warszawskim kinie Kultura. Gościem specjalnym wieczoru był Kadir van Lohuizen, kilkukrotny laureat World Press Photo, współzałożyciel agencji fotograficznej NOOR. To do niego należał decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć – przewodniczył bowiem jury Grand Press Photo 2016. Na galę przygotował własną prezentację.

Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Oprócz Kadira van Lohuizena w jury zasiadali: Odd Andersen (AFP Berlin), Adam Lach (Napo Images), Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Andrzej Zygmuntowicz.

Spośród 4,8 tys. nadesłanych w tym roku materiałów jury zakwalifikowało do finału 59 zdjęć pojedynczych i 11 fotoreportaży. O nagrody walczy 66 fotoreporterów.

Nagrody zostały przyznane w grupie zdjęć pojedynczych w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Kultura i człowiek, Portret sesyjny; w grupie reportaży w kategoriach: Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Środowisko. Dodatkową nagrodę przyznał mecenas konkursu – Nikon Polska. Główną nagrodę Grand Press Photo 2016 oraz 10 tys. zł otrzymał autor Zdjęcia Roku.
Osobną kategorią jest Projekt dokumentalny. Fotografowie mogli zgłaszać materiały o walorach informacyjno-poznawczych, nad którymi pracowali co najmniej dwa lata. Na konkurs wpłynęło 36 projektów. Jury zakwalifikowało do finału cztery z nich.

Miesięcznik „Press” po raz drugi zorganizował też konkurs na fotograficzną książkę roku. W tej kategorii została wręczona tylko jedna nagroda: Photo Book of The Year 2015.

Zwycięzcą XII edycji Ogólnopolski Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo 2016 został Dawid Zieliński („Kontakt”).
Jego Zdjęcie Roku
przedstawia migrantów i uchodźców opuszczających port w Pireusie i stawiających pierwsze kroki na europejskiej ziemi. Zostało zrobione 17 października 2015 roku.

Wszystkie nagrodzone prace możemy znaleźć na stronie http://www.grandpressphoto.pl/

W gronie 66 najlepszych fotografów, walczących o nagrody znalazło się dwóch częstochowian: Maciek Nabrdalik i Grzesiek Skowronek. Choć tym razem nie udało się im zdobyć nagród, to samo bycie w Finale i możliwość zaprezentowania swoich prac na wystawie pokonkursowej, wybranej spośród 4800 zdjęć, to nie lada wyróżnienie.
Gratulujemy 🙂

Tym razem pojawił się za to inny , niespodziewany, częstochowski akcent 🙂
W kategorii “Projekty dokumentalne” II nagrodę (jedyną przyznaną) otrzymał “Bardzo jasny szczyt”, projekt autorstwa Arkadiusza Kubisiaka z Agencji Prasowej Fotonova, liczący 26 zdjęć, wykonywany w okresie 9 listopada 2013 – 25 grudnia 2015. Ten projekt dotyka fenomenu pielgrzymowania i wiary związanego z Jasną Górą od wieluset lat.

Był też miły akcent wiązany z naszą Fundacją. II nagrodę w kategorii LUDZIE za zdjęcie z fotoreportażu pokazującego codzienne życie mieszkańców tej niewielkiej wsi Broniszów otrzymała Joanna Mrówka z Krakowa, Forum Polska Agencja Fotografów. Tym zdjęciem Asia wygrała też inny konkurs BZ WBK Press Foto, a w 2013 roku wygrała pierwszy “Fotomaraton” organizowany przez naszą Fundację. Ten ostatni wymieniony materiał możemy obejrzeć na pasku w górnej części naszej strony startowej.

 

Jak zwykle w Gali finałowej GPP uczestniczył też prezes naszej Fundacji, Marcin Szpądrowski i po raz kolejny, dziesiąty jubileuszowy już :),  udało Mu się domówić sprowadzenie Wystawy Pokonkursowej, wraz z Jej Zwycięzcą do Częstochowy. Jak zwykle nastąpi to w listopadzie 🙂

fot. Marcin Szpądrowski

 

 

Skomentuj

Twój email nie będzie opublikowany.Oznaczone pola sa wymagane *

*

Przewiń do góry