Start / FOTOMARATON 2014 – informacje ogólne

FOTOMARATON 2014 – informacje ogólne

_DSA6630

 

„Fotomaraton 2014” – start już 6 września

 

Sławy polskiego fotoreportażu, niebanalne kadry, cenne nagrody i praktyczna wiedza – tego nie powinno zabraknąć także podczas II Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reportażu „Fotomaraton 2014”.
Po sukcesie pierwszej edycji Konkursu postaramy się aby druga edycja była jeszcze ciekawsza.
W wydarzeniu może wziąć udział każdy, kto zawodowo lub amatorsko zajmuje się fotografią. „Fotomaraton 2014” odbędzie się w dniach 6 i 7 września 2014 w Częstochowie. Organizatorem Konkursu jest Fundacja „Festiwal Sztuki Fotoreportażu”.
Konkursów fotograficznych w Polsce jest wiele, jednak tych liczących się, które na długo zapadają w pamięć odbiorców – zaledwie garstka. „Fotomaraton 2014” to wyjątkowy, pionierski projekt, który ma na celu propagowanie sztuk wizualnych poprzez fotografię. Jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć odbywających się w ramach Festiwalu Sztuki Fotoreportażu. Bogatsi o doświadczenia pierwszej edycji konkursu wiemy, że udaje nam się przenieść na polski grunt wieloletnią tradycję podobnych imprez, odbywających się z dużym powodzeniem na świecie. Drugi publiczny i ogólnopolski „Fotomaraton” wystartuje w Częstochowie, podobnie jak pierwszy. Nowością będzie fakt, że Fotomaraton wystartuje w chwili, gdy w Częstochowie „będzie się działo”, w czasie odbywających się w tym mieście „Dni Europejskiej Kultury Ludowej”, „Krajowej Wystawy Rolniczej”  oraz „Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników i Jasnogórskich Dożynek” !
Kapitułę konkursu poprowadzi w tym roku Maksymilian Rigamonti, znakomity fotoreporter freelancer, współpracujący z tygodnikami „Newsweek” i „Wprost”, laureat najbardziej prestiżowych nagród w konkursach fotografii prasowej.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, liczymy, że uczestnicy konkursu zaproponują nam  inne spojrzenie na rzeczy powszechnie znane, zgodnie z maksymą Davida duChemina „Fotografując, staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył”.  Tym razem jednak barwne obrazy same będą się wpychały w kadr, a temat przewodni nie ograniczy inwencji twórczych J

 

Dla kogo jest „Fotomaraton”?
Fotografować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej… Te najlepsze fotografie nie są jednak zasługą doskonałego aparatu, a tego, kto za nim stoi. Wyobraźni, wrażliwości, wyczucia i dobrego kadru nie zastąpi żaden sprzęt. Wydarzenie skierowane jest zatem do wszystkich, którym fotografia reportażu jest szczególnie bliska: zarówno do profesjonalnych fotografów, jak i pasjonatów tej pięknej sztuki utrwalania chwili. Konkurs jest dobrą okazją do doskonalenia swojego warsztatu, a jednocześnie – źródłem inspiracji i pomysłów, co w pracy zawodowych fotoreporterów, jak i hobbystów jest niezwykle cenne.

 

O co chodzi w konkursie?
Konkurs będzie się dziać „tu i teraz”, zatem nie polega na przesyłaniu gotowych już fotografii. Zadaniem uczestników będzie wykonanie serii 10 zdjęć, nawiązujących tematycznie głównego tematu Konkursu, który do momentu startu pozostanie tajemnicą. Na realizację zadania przewidziano 8 godzin pierwszego dnia konkursu. Temat główny zostanie ogłoszony na starcie „Fotomaratonu” (6 września, godz. 9.00, Plac Biegańskiego obok Ratusza w Częstochowie ). Drugi dzień – 7 września, to Wielki Finał, podczas którego nastąpi wybór najlepszych serii zdjęć i ogłoszenie wyników (zaczynamy o godz. 10.00, Pub Sportowy „Stacherczak” przy ul. Kościuszki 1 w Częstochowie). W Jury zasiądą takie sławy fotoreportażu, jak: Maksymilian Rigamonti, a końcowa część obrad zostanie przeprowadzana publicznie w formie warsztatów fotograficznych. Na laureatów pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca czekają cenne nagrody. Po zakończeniu części konkursowej przewidziany jest pokaz zdjęć Przewodniczącego  Jury.

 

Jakie warunki trzeba spełnić?
Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić prosty formularz rejestracyjny, dostępny w formie elektronicznej na stronie internetowej organizatora, a także dokonać opłaty rejestracyjnej w wysokości 15 zł. Ze sobą wystarczy zabrać cyfrowy aparat fotograficzny z pustą kartę pamięci oraz… wyobraźnię, kreatywność i dobre pomysły na ujęcia. Więcej informacji, szczegółowy Regulamin Konkursu oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na www.festiwalfotoreportazu.pl.

 

Informacje dodatkowe
Sponsorami konkursu „Fotomaraton 2014” będą sprawdzeni Partnerzy. Konkurs został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Częstochowy, a także Marszałka Województwa Śląskiego. Przewidujemy znaczne zainteresowanie patronów medialnych lokalnych i ogólnopolskich. Lista Partnerów jest ciągle jeszcze otwarta. Zapraszamy do współpracy J

 

Fotomaraton, trochę historii – czytaj tutaj

Skomentuj

Twój email nie będzie opublikowany.Oznaczone pola sa wymagane *

*

Przewiń do góry