Start / Fotomaraton 2016. Trochę historii…

Fotomaraton 2016. Trochę historii…

„ II OTWARTE MISTRZOSTWA CZĘSTOCHOWY W FOTOGRAFOWANIU. FOTOMARATON 2016”

Trochę historii…

Trochę historii…

Każdy z Nas doskonale zna maraton ze sportowej przestrzeni. Nazwa „Maraton” pochodzi od miejscowości, położonej w południowo-wschodniej Grecji, niedaleko Aten. Według Herodota, greckiego historyka i geografa, po zwycięskiej dla Greków bitwie pod Maratonem w 490 p.n.e., pokonana armia perska wypłynęła w kierunku bezbronnych Aten. Widząc to, Grecy pobiegli co sił w nogach do miasta, przybywając niemalże równocześnie z okrętami perskimi.

Na kanwie tego wydarzenia powstała legenda, według której wysłany przez Greków posłaniec, Filipides, miał udać się do Aten, by obwieścić zwycięstwo i ostrzec bezbronnych mieszkańców przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Posłaniec, wytężając wszystkie siły, przybiegł do miasta na czas, przekazał informacje, po czym padł martwy z wycieńczenia.

Już w starożytności, na pamiątkę tego wielkiego wydarzenia organizowane były biegi maratońskie. Na stałe wpisały się one także w program nowożytnych igrzysk olimpijskich.

Od przeszło 100 lat na ulicach miast całego świata rozgrywane są masowe biegi uliczne. W przeciwieństwie do igrzysk olimpijskich i mistrzostw świata, w maratonach ulicznych udział może wziąć każdy.

Nawet jeśli Fotomaraton ma niewiele wspólnego z zawodami sportowymi, to przez siłę tematów, motywację i cel działania jest do nich bardzo podobny.

Po pierwszych udanych próbach przeniesienia do Polski długoletniej tradycji podobnych imprez, które z powodzeniem, od wielu lat odbywają się na świecie, po sukcesie FOTOMARATONU 2013 i FOTOMARATONU 2014, pierwszych publicznych i ogólnopolskich Fotomaratonów w Polsce, oraz ubiegłorocznych “I Otwartych Mistrzostw Częstochowy w Fotografowaniu. Fotosprint 2016” chcemy spotkać się na kolejnej edycji “II Otwartych Mistrzostwach Częstochowy w Fotografowaniu. Fotomaraton 2016″. Odbędzie się ona ponownie w Częstochowie, w której znów, pod okiem mistrza fotoreportażu Tomasza Tomaszewskiego będziemy mogli odkrywać najciekawsze i być może nie odkryte dotąd „kąty”, nie poznane jeszcze miejsca, a może po prostu, dać możliwość innego spojrzenia na rzeczy powszechnie znane. Dodatkowo, tym razem gwarantujemy, że w momencie startu Fotomaratonu naprawdę „będzie się działo”, w czasie w naszym mieście będą trwały Dni Europejskiej Kultury Ludowej”, “Krajowa Wystawa Rolnicza” i “Dożynki Jasnogórskie” !

Zachęcamy wszystkich do udziału w zawodach!

 

 

Jeśli uważasz, że:

Brakuje Ci inspiracji do kreatywnej fotografii?

A może potrzebujesz oderwać się od codziennych obowiązków?

Chcesz doskonalić swój warsztat fotografii reportażu?

A może po prostu chcesz spędzić mile czas w sportowej atmosferze, odkrywając z nami Częstochowę?

 

… koniecznie zgłoś się do Nas, już dziś!

 

 

koniecznie zgłoś się do Nas, już dziś!

Fotomaraton 2016” startuje już 3. września!

Przewiń do góry