Start / Aktualności / Fotografia uliczna: Damian Chrobak i Kamil Pawlik
Fotografia uliczna: Damian Chrobak i Kamil Pawlik

Fotografia uliczna: Damian Chrobak i Kamil Pawlik

We wtorek, 12 maja, o godz. 19.00 w Częstochowie, w budynku Odwachu (Aleja Najświętszej Maryi Panny 45a) odbędzie się pierwsze spotkanie z fotografią w ramach projektu „Aleje – tu się dzieje”.

Organizatorem spotkań jest Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy oraz Fundacja Festiwal Sztuki Fotoreportażu.

Nasze wieczorne spotkania fotograficzne, odbywać się będą we wtorki, zamiennie ze spotkaniami filmowymi. Postaramy się dociągnąć je do otwarcia 10. edycji konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy”. To właśnie jubileuszowa edycja konkursu jest pretekstem do zorganizowania wtorkowych spotkań. Na każde z nich zaprosimy fotografów odnoszących sukcesy w Polsce i na świecie, oraz naszych rodzimych, częstochowskich, działających w tych samych dziedzinach fotograficznych. Każde z nich będzie dotyczyło innej dziedziny fotografii, od portretu, przez fotoreportaż, fotografie z podróży, solarigrafię, dokument po fotografię promocyjną miast i regionów… Mamy nadzieję, że takie spotkania, wzbogacone o pokazy zdjęć zachęcą do dyskusji między fotografującymi, a także sprowokują odbiorców do czynnego udziału.

Wstęp na każde spotkanie jest bezpłatny.

Na pierwszy ogień idzie fotografia uliczna. Spotkamy się z Damianem Chrobakiem i Kamilem Pawlikiem.

Damian Chrobak, urodził się  w 1977 w Jastrzębiu Zdroju. Fotografią zainteresował się w 2003 roku, rozpoczął wtedy naukę na Akademii Fotografii w Warszawie. Po pierwszym roku opuścił szkołę chcąc szukać własnego głosu w fotografii. Wyjechał do Londynu, gdzie ukończył kurs Black & White Photography na University of the Arts London. Street Photography i fotografia dokumentalna jest gatunkiem fotografii który upodobał sobie najbardziej. Swoje zdjęcia pokazywał na wystawach grupowych i indywidualnych w Polsce i Europie. Od 2010 jest członekiem ZPAFu gdzie prowadzi warsztaty z fotografii ulicznej. Jest także pomysłodawca i zalożycielem grupy fotograficznej un-posed.

Jego fotografię uliczną cechuje ogromna wrażliwość estetyczna oraz psychologiczna i socjologiczna przenikliwość. Fotograf wyławia z otaczającego go biegu zdarzeń momenty pozornie nieistotne i odkrywa ich szczególne znaczenie. Najważniejsza dla niego w fotografii jest głęboko humanitarna refleksja nad charakterem tak jednostki jak i społecznych mas. Rejestruje codzienność, która, jak twierdzi „otacza nas przez większość czasu, tymczasem ledwie ją zauważamy“. Dowodzi, że tzw. zwykłe, nieznaczące momenty w życiu bardzo często posiadają swoje ukryte znaczenie, są interesujące, zabawne, groteskowe czy wiekopomne. Przechadzając się po ulicach XXI-wiecznego miasta, stara się uchwycić na kliszy coś ponadczasowego, jakąś odwieczną prawdę o człowieku, prawdę która nie uległa zmianie na przestrzeni setek, tysięcy lat.

Kamil Pawlik (Karmazyniello) ur. 1983.

Zdjęcia robi od 2008 roku, mieszka w Częstochowie. Street photo to gatunek który przenika wszystko to co w fotografii go interesuje, od portretu poprzez reportaż, na krajobrazie kończąc.

Od 2010 do 2013 roku prowadził kółko fotograficzne „Ogrodowa 24” przy Fundacji Św. Barnaby w Częstochowie skąd jedna z wychowanek Karolina Miechowska (lat 13) już odnosi pierwsze sukcesy zdobywając nagrody i stypendia.

Od 2013 roku jest nauczycielem fotografii w Fototechniku w ZS Prus w Częstochowie.

Co roku organizuje również cykl warsztatów ze street photo i fotografii analogowej oraz technik obróbki w ciemni.

Skomentuj

Twój email nie będzie opublikowany.Oznaczone pola sa wymagane *

*

Przewiń do góry