Start / Aktualności / Solarigrafia: Marek Jasiński i Piotr Kras
Solarigrafia: Marek Jasiński i Piotr Kras

Solarigrafia: Marek Jasiński i Piotr Kras

We wtorek, 19 maja, tym razem wcześniej, bo już o godz. 18.00 w Odwachu w Częstochowie

 

(Aleja Najświętszej Maryi Panny 45a) odbędzie się drugie spotkanie z fotografią w ramach projektu „Aleje – tu się dzieje”. Podczas spotkania odbędą się miniwarsztaty prowadzone przez zaproszonych fotografów.

Organizatorem spotkań jest Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy oraz Fundacja Festiwal Sztuki Fotoreportażu.

Nasze wieczorne spotkania fotograficzne, odbywają się we wtorki, zamiennie ze spotkaniami filmowymi. Potrwają do października a ich finałem będzie 10. edycja konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy”. To właśnie jubileuszowa edycja konkursu jest pretekstem do wtorkowych spotkań. Na każde z nich zaprosimy fotografów odnoszących sukcesy w Polsce i na świecie, oraz naszych rodzimych, częstochowskich, działających w tych samych dziedzinach fotograficznych. Każde z nich będzie dotyczyło innej dziedziny fotografii, od portretu, przez fotoreportaż, fotografie z podróży, solarigrafie, dokument po fotografię promocyjną miast i regionów… Mamy nadzieję, że takie spotkania, wzbogacone o pokazy zdjęć zachęcą do dyskusji między fotografującymi, a także sprowokują odbiorców do czynnego udziału.

Wstęp na każde spotkanie jest bezpłatny.

Drugie z naszych spotkań będzie kręciło się wokół solarigrafii. O tej niezmiernie ciekawej technice negatywowej opowiedzą nam Marek Jasiński i Piotr Kras.

Solarigrafia to gatunek fotografii, który pozwala nam stworzyć bardzo efektowne kadry wykorzystując do tego puszki, pudełka i oczywiście negatyw, z których tworzy się aparaty otworkowe. Amatorzy solarigrafii najczęściej fotografują wędrówkę słońca po nieboskłonie, a czas naświetlania materiału światłoczułego może potrwać nawet kilka miesięcy.

Nasze spotkanie z fotografią przybliży nam tę technikę, zaproszeni goście opowiedzą o tym co pasjonuje ich w solarigrafii. Zaraz po pokazie zdjęć odbędą się krótkie warsztaty solarigraficzne. Zapisy na warsztaty zostaną uruchomione dziś, 13 maja, o godz. 13.00. Śledźcie strony www.klimatyczestochowy.pl, www.festiwalsztukifotoreportazu.org, oraz profile na Facebooku, obu stron. Ilość zgłoszeń ograniczona, decyduje ich kolejność.

Pod okiem Marka Jasińskiego i Piotra Krasa wykonamy własne aparaty otworkowe.

Marek Jasiński – fotografią klasyczną zajmuje się od 30 lat, od 6 lat poświęcił się praktycznie zupełnie solarigrafii. Swoje prace prezentował na wystawach zarówno zbiorowych jak i indywidualnych. Wyróżniany w konkursach tematycznych, gdzie solarigrafie były alternatywną techniką fotograficzną. Od kilku lat zajmuje się popularyzacją solarigrafii a także prowadzi warsztaty wprowadzające w tajniki tej techniki. Wraz z grupą osób skupionych wokół www.solarigrafia.pl corocznie wydaje kalendarze i pocztówki. Solarigrafię traktuje jako odskocznię od wszechobecnego pośpiechu i cyfryzacji, a także narzędzie pozwalające rejestrować zmiany zachodzące w otoczeniu oraz obserwować procesy niedostrzegalne w “normalnej” skali czasu.

Piotr Kras to nasz częstochowski fotograf parający się głównie fotografią dokumentalną. Jest jednym z nielicznych w Częstochowie, który może sporo na temat solarigrafii powiedzieć. Piotr lubi obdarowywać aparatami otworkowymi swoich przyjaciół, namawiając ich do zabawy z tą niezwykłą techniką.

Fotografie: Marek Jasiński

 

 

Skomentuj

Twój email nie będzie opublikowany.Oznaczone pola sa wymagane *

*

Przewiń do góry